1]כשניסיתי לשוחח אתו על אריגה… 2] שח-מט ב2 מסעים "ידיעות" 3/5

1]זה היה לפני שנים אחדות.  אחרי שהניצול סיים להעיד את עדותו. הוא דיבר עם כמה אנשים שהתקבצו סביבו [1 מהם, שלא כ"כ מזמן, כמו שנאמר, הלך לעולמו, הכיר אותו, אם אני זוכר נכון מהשירות הצבאי]

קראתי שהוא עוסק באריגה, ומכיוון שגם אני עסקתי באריגה,יותר מ7 שנים, חשבתי לשוחח אתו על זה מעט, שיחה של עמיתים למקצוע.

אחרי כמה דקות שהשתהיתי בסביבתו, לבסוף שאלתי אותו אם הוא עוסק באריגה, הוא אשר זאת ושאלתי הזכירה לו לשלוף ספרון תמונות, של שטיחים שהוא ארג.

אך כעבור רגע נכונה לי אכזבה קלה עת התברר לי שהוא שלף את הספרון לא בשביל להראות לי את התמונות…  אלא לאלה ששוחחו אתו באותם רגעים.

בכל זאת הצצתי בספרון. יפה מאד ומרשים. ולעומת החויות הקשות שהוא עבר שסיימתי לשמוע עליהן רק כמה דקות קודם, אכזבתי הקלה היא כאין וכאפס.

האיש הזה היה איציק וינברג, שיבדל לחיים ארוכים ושיהיה בריא.

 

ובאותו זמן במקום אחר… פספסתי מפגש עם משפחתו של המנצח במוסיקה, דורון סלומון,

שאבא שלו הורסט סלומון נגן בקרן יער      עוד קישור

 

20190503_211450

2]חידה זאת לקח לי כמה שעות לפתור [עם 2 הפסקות משמעותיות באמצע, לארוחת צהריים ולקריאה בעיתון.] עד שלפתע שמתי לב לעוד מסע מט אפשרי שלא זיהיתי קודם, ואז מצאתי את המסע הנכון תוך פחות מ2 דקות.

אז ככה. המלך השחור תקוע במקומו. המשבצות הלבנות הסמוכות אליו מאוימות בידי הפרשים הלבנים.  לאחר המסע הנכון, המלכה הלבנה מאיימת לכפות מט משח ישיר באלכסון.

הורדת צריח לבן, לא רלוונטי.    אפשרויות ההתגוננות של השחור: עם הצריחים. עם 1 מהם יש לשחור 5 מסעי התגוננות מאיום המט ה"מקורי" ,

על 4 מה5 הלבן מגיב באותו מסע מט, [קומבינציה 1] עם המלכה: ב3 מה4  הצריח סוטה מהטור בו הוא נצב במצב הפתיחה כדי: A] להגן על המשבצת ממנה המלכה  מאיימת לכפות מט.

או B] להיות מוכן להתייצב לחצוץ בין המלכה למלך שלו.    או C] לחסום צריח לבן מלהגן על הרגלי שלו הסמוך למלך, אבל אותו מסע מט גם מגן  על הרגלי הלבן הנ"ל…

אפשרות D] הצריח השחור עומד בדרכה של המלכה למשבצת ה"איום המקורי" ו… ביי-ביי לצריח…

2 האפשרויות הנוספות של השחור להגנה עם צריח: כל 1מ 2 הצריחים השחורים עשוי לתפוס למלך שלו ערוגת מילוט פוטנציאלית ואז [קו' 2 ו 3]  מט עם פרש .

התגוננות עם הפרשים. 3 מסעים אפשריים, בכל 1 מהם הפרש מוכן לחצוץ בין המלכה למלך שלו. ואז [קו' 4 ו 5] המלכה כופה מט ממשבצת סמוכה למלך השחור.1 מ2 אפשרויות בהתאם לאיזה פרש זז.

הפרש שיש לו 2 אפשרויות הגנה מה"איום המקורי"            ב1 מהן הוא חוסם את דרכו של צריח לבן מלהגן על רגלי שלו שסמוך לשחור.

אך בכל מקרה מסע המט בתגובה למסע של הפרש השחור הנ"ל, מגן על הרגלי הלבן הנ"ל…

התגוננות ע"י סילוק פרש לבן מהלוח.  אז בא מסע המט שלקח לי שעות אחדות לשים לב אליו: הכלי שמוריד פרש לבן.

חושף את הדרך לצריח לבן לאיים על עוד 2 משבצות סמוכות למלך השחור. ואז [קו' 6] מט עם הרץ.

לסיכום: כולל איום המט "המקורי" 7 מסעי מט אפשריים. כולם משח ישיר.                                 עם 1 מ4 כלים: מלכה [4 אפשרויות]  2הפרשים ורץ

עשויים להיות מסולקים מהלוח: צריח שחור, או צריח לבן.

בהצלחה לפותרים!

 

מחשבה אחת על “1]כשניסיתי לשוחח אתו על אריגה… 2] שח-מט ב2 מסעים "ידיעות" 3/5

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s